VŠE O KOLABORACÍCH ZE SVĚTA TENISEK

Sneaker kultura má za sebou dlouhou historii, ale kolaborace mezi značkami a designéry jsou relativně novým jevem. V posledních 20 letech, což je zhruba doba od první kolaborace mezi Stüssy a Nike, se objevují téměř každý víkend nové limitované tenisky. Kolaborace dodávají energii a hype kolem těchto produktů, ale jak probíhá jejich výběr a tvorba? Podívejme se na to z pohledu značek, prodejců a nezávislých umělců.

Důvody pro kolaborace se liší podle zúčastněných stran a jejich potřeb. Sportovní značky, umělci či prodejci se snaží vytvořit něco jedinečného a přitáhnout pozornost zákazníků. Většinou začíná organicky, když navzájem obdivují práci druhého a chtějí prozkoumat, jak by mohla jejich estetika a názory spolupracovat.

Výběr partnera pro kolaboraci závisí na autentických vztazích a sítování. Aljoscha Kondratiew, generální ředitel Soleboxu, vysvětluje: „Je třeba mít určitý základní vztah se značkou. Pokud jste se v minulosti podíleli na několika akcích, pomůže to.“

Úspěch kolaborace závisí na tom, jak byly splněny původní cíle. Prodej je základním měřítkem úspěchu, ale důležité jsou i další aspekty, jako např. spokojenost zákazníků či podpora sociálních příčin. Helen Kirkum, odbornice na upcykling, sdílí podobně organické začátky u projektů mezi nezávislými značkami a kreativci: „Máme vzájemný obdiv pro práci druhého a chceme prozkoumat, jak naše estetiky a názory mohou spolupracovat.“

V průběhu spolupráce je důležitá otevřená komunikace, aby byly výsledky úspěšné a autentické. „Je nezbytně důležité, aby byl kreativní proces transparentní a abychom mohli společně vyřešit výzvy, které přicházejí,“ říká Helen Kirkum.

V některých případech může trvat několik let, než se spolupráce zrealizuje, protože obě strany hledají správnou příležitost a vhodné téma. Mnohokrát jsou to dlouhodobé plány, které se roky promýšlejí. Někdy jsou to rychlé záležitosti, které se stávají spontánně, ale většina spoluprací jsou dlouhodobější plány.

Jakmile jsou všechny detaily spolupráce vyřešeny, značky, prodejci a umělci mohou pracovat na propagaci produktu prostřednictvím marketingových kampaní, zahrnujících veřejné vystoupení, sociální média a speciální akce. Tímto způsobem mohou vytvářet vzrušení a zájem o své produkty a značky, které se odráží v prodeji a povědomí o značce.

V dnešním konkurenčním prostředí je úspěch spolupráce často spojen s tím, jak autentická a jedinečná je. Bernard Koomson, zakladatel deadHYPE, říká: „Pokud je spolupráce pravá a autentická, lidé to cítí. Pokud je to něco, co je nucené, lidé to také cítí. Musíte být upřímní ve svém úmyslu a musíte to dělat správně.“

Ať už jsi mladý tvůrce, sběratel limitovaných tenisek nebo klasický milovník těchto spoluprací, důležité je porozumět tomu, jaký příběh a hodnoty nese kolaborace na teniskách, kterou zvažuješ k nákupu. V konečném důsledku je to autenticita, jedinečnost a sdílené hodnoty, které činí spolupráce úspěšnými a zajímavými pro široké spektrum zákazníků. Na našem e-shopu si můžeš vybrat z bohaté nabídky limitovaných tenisek vzniklých z různých spoluprací s umělci a značkami. Proto jej navštiv a objev unikátní kousky, které tě zaujmou svým designem, příběhem a kvalitou.

Air Jordan
Nike Dunk
Nike Air Force 1
adidas YEEZY
New Balance
Přejít nahoru