STREETWEAR a jeho historie

Streetwear se zrodil v 80. letech 20. století v Kalifornii, USA. Měl původně kořeny v skateboardingu a hip-hopové kultuře, ale postupně se stal globálním fenoménem a získal své vlastní charakteristické rysy. Jedním z průkopníků tohoto stylu byl Shawn Stussy, který začal vyrábět trička s vlastními logy a grafickými motivy. Stussy si svou vlastní značku založil v roce 1980, když začal prodávat surferské prkna. Když v roce 1984 začal tisknout trička s logem Stussy, stal se průkopníkem módy, která se stala známou jako streetwear.

Další vlivnou značkou v historii streetwearu je A Bathing Ape (nebo také BAPE), kterou založil japonský návrhář Nigo v roce 1993. BAPE se stala populární díky svým extravagatním designům a omezenému množství výrobků, což způsobilo, že se stal symbolem módního luxusu. Nigo také spolupracoval s dalšími značkami, jako jsou například Nike a Kanye West’s A Bathing Ape x adidas Originals.

V posledních letech se streetwear stala jedním z nejvíce vlivných stylů módy. Značky jako SupremeOff-White a Palace Skateboards jsou dnes mezi nejžádanějšími značkami na trhu. Tyto značky se vyznačují minimalistickým designem a vysokou cenovkou, což je pro mnoho lidí přitažlivé. V tabulce níže můžete vidět výsledky průzkumu společnosti HYPEBEAST z roku 2022, „Která značka podle Vás reprezentuje streetwear nejvíce?“.

Streetwear se také stala zdrojem inspirace pro mnoho významných módních návrhářů, jako jsou například Virgil Abloh, který je zakladatelem značky Off-White, a Kim Jones, který je kreativním ředitelem značky Dior. Mnoho značek streetwearu se také spojilo s velkými módními domy, což přineslo nové možnosti pro obě strany.

Streetwear také pronikl do světa haute couture. V roce 2017 se v Paříži konal první streetwearový týden módy s názvem „Streetwear and Luxury“, který byl součástí oficiálního programu týdne haute couture. Během této události prezentovali své kolekce nejen zástupci značek streetwearu, ale také luxusních značek jako Louis Vuitton, Givenchy nebo Balenciaga.

 

Nicméně, streetwear je také kritizován kvůli svému přemrštěnému cenovému rozpětí a výhradně mužskému zaměření. Mnoho značek si také přivlastňuje prvky kultur, které nejsou jejich vlastní, což je kritizováno jako kulturní a etnická appropriace. Každopádně v současné době se streetwear stává stále více inkluzivním a zdůrazňuje důležitost diversity. Mnoho značek streetwearu začalo spolupracovat s umělci a aktivisty, aby podpořili významné sociální a politické otázky. Tato spolupráce často zahrnuje charitativní aspekt a značky streetwearu tak pomáhají získávat finanční prostředky na boj proti rasismu, homofobii a dalším formám nespravedlnosti.

 

V dnešní době je streetwear živý a populární. Stává se nedílnou součástí módního průmyslu a díky tomu, že je otevřený všem, se stává jedním z nejvíce inkluzivních stylů módy.

Rád by sis obohatil svůj šatník o ty nejžhavější streetwear kousky, které právě teď vládnou módnímu světu? Necháš-li se unést vlnou módního stylu, přijď navštívit náš e-shop! V naší široké nabídce najdeš kultovní značky jako Supreme, Palace, Stussy nebo Carhartt. Zajímavý streetwear není jen módní trend, ale životní styl, který si můžeš užít i ty! Tak neváhej a prohlédni si naši nabídku.

Oblečení
Doplňky
Přejít nahoru