HISTORIE ZNAČKY NIKE

Každý z nás má doma alespoň jeden pár Nike nebo Air Jordan. Značka, která změnila svět tenisek, streetwearu i sportovního oblečení, znáš však jejich historii? Tahle úchvatná historie sahá až do 60. let 20. století. Značka, která je dnes synonymem pro inovaci, design a globální sportovní kulturu, začala jako univerzitní projekt.

POČÁTKY

V roce 1964 založili Bill Bowerman, trenér atletiky na Univerzitě v Oregonu, a jeho bývalý student Phil Knight společnost s názvem Blue Ribbon Sports. Původním cílem bylo dovézt japonské běžecké boty značky Onitsuka Tiger (nyní ASICS) do Spojených států. Bowerman a Knight věřili, že kvalitní, ale cenově dostupné boty by mohly americkým atletům pomoci dosáhnout lepších výkonů.

PRVNÍ INOVACE

Bowerman nebyl pouze obchodníkem, ale také inovátorem. Jeho snaha o vytvoření lepší běžecké boty vedla k návrhu, který byl inspirován strukturou vaflového železa. Tento design, známý jako „Nike Waffle Trainer„, byl patentován v roce 1974 a rychle se stal standardem v oboru.

JMÉNO A LOGO

V roce 1971 se společnost přejmenovala na Nike, po řecké bohyni vítězství. Logo, známé jako „Swoosh“ , bylo navrženo studentkou designu Carolyn Davidsonovou za pouhých 35 dolarů. Toto jednoduché, ale ikonické logo symbolizuje pohyb a rychlost, a stalo se jedním z nejrozpoznatelnějších log na světě.

GLOBÁLNÍ EXPANZE A MARKETING

Nike byla jednou z prvních společností, která efektivně využila sponzorství a reklamní kampaně. V roce 1984 podepsala smlouvu s nováčkem NBA Michaelem Jordanem, což vedlo k vytvoření značky Air Jordan. Tento tah nejenže zvýšil prodeje, ale také posílil image značky jako lídra v oblasti sportovního oblečení a obuvi.

SOUČASNÁ MISE A STREETWEAR

Dnes je Nike globálním fenoménem s ročními tržbami přesahujícími 30 miliard dolarů. Společnost neustále inovuje v oblasti materiálů, designu a technologie, a její produkty jsou populární mezi profesionálními sportovci i běžnými spotřebiteli. V posledních letech se Nike stala nejen ikonou sportovního průmyslu, ale také významným hráčem v kultuře streetwearu. Spolupráce s designéry a značkami jako Off-White, Supreme a Travis Scott ukazují, jak hluboko je Nike zakořeněna v tomto subkulturním fenoménu známém, jako „streetwear“. 

Tyto limitované edice často bleskově vyprodají a stávají se sběratelskými kousky, které jsou následně prodávány za několikanásobek původní ceny. Tímto způsobem značka dokazuje svou schopnost adaptace a inovace, a udržuje si mladou a trendy cílovou skupinu. Nike a streetwear tak tvoří symbiotický vztah, který obohacuje obě strany: zatímco streetwear získává sportovní legitimitu a globální dosah, Nike se stává ještě více součástí každodenní kultury a módního proudu.

V návaznosti na své kořeny v inovaci a designu, Nike zůstává na čele průmyslu, který sama pomohla definovat. Její historie je příběhem vizionářství, odvahy a neustálého hledání nových možností, což ji činí jednou z nejinspirativnějších značek v moderní době.

Oblečení
Doplňky
Přejít nahoru