Historie Jordan 1 Chicago

Jordan 1 Chicago je legendárním modelem tenisek vytvořeným pro basketbalistu Michaela Jordana, které navrhl zesnulý skvělý Peter Moore. Tenisky byly poprvé uvedeny na trh v roce 1985 a rychle se staly jedním z nejikoničtějších
a nejžádanějších modelů Nike.

Design Jordan 1 Chicago se inspiroval barvami a logem týmu Chicago Bulls, ve kterým Jordan hrál. Tenisky mají červené vrchní části, bílé panely a černé detaily, což vytváří kontrastní a výrazný vzhled. Na boční straně tenisek je také znak Nike Swoosh, který se stává ikonickým symbolem značky Nike.

Jordan 1 Chicago se stal oblíbeným modelem nejen pro basketbalisty, ale také pro fanoušky módy. Tenisky se objevily
v mnoha filmech, televizních seriálech a hudebních videoklipech, což přispělo k jejich kultovnímu statusu.

V průběhu let byly vydány různé verze Jordan 1 Chicago, včetně limitovaných edicí a spoluprací s jinými značkami. Klasický design zůstává populární a žádaný i po více než 35 letech od jeho vzniku, níže jsou uvedeny zásadní releasy této legendární tenisky:

1985 - Vydání modelu Air Jordan 1 OG

Tato klasická červeno-bílo-černá varianta, se objevila vedle řady ikonických barevných provedení AJ1 OG, včetně Bred
 a Royals.

1986 - Air Jordan 1 KO

Model AJKO byl původně vydán v 80. letech jako cenově dostupná alternativa k celokoženému modelu.

1994 - První model Air Jordan 1 Chicago Retro

V roce 1994 se model dočkal retro verze. Netřeba dodávat, že se jednalo o vyhledávané vydání, které zůstalo věrné modelu OG, ale s drobnými úpravami, včetně tvaru kotníku a perforace na špičce.

2003 - Air Jordan 1 Chicago Bulls Patent

V roce 2000 byly tenisky také představeny v Air Jordan 1 Mid střihu a byly vyrobeny z elegantní lakované kůže.

2010 - Air Jordan 1 KO Chicago Retro

Po řadě retro sérií původního designu se AJKO dočkala v roce 2010 svého prvního znovu vydání. Tento pár vzdal hold svým retro kořenům uměle zažloutlou mezipodešví (o 12 let dříve než Lost and Found).

2013 - Druhé vydání Air Jordan 1 Chicago Retro

V roce 2013 se model Chicago High dočkal další retro edice, ale už to nebylo úplně ono. Loga Jumpmana nahradila OG značka Nike Air na jazyku a vynikla také v černé barvě na patních panelech.

2015 - Třetí verze Air Jordan 1 Chicago Retro

Fanoušci tenisek na sebe nenechali dlouho čekat, v roce 2015 se objevilo OG retro se zachováním všech klasických detailů.

2017 - Off-White x Air Jordan 1 Chicago "The Ten"

Ačkoli se model Jordan 1 stal dokonalým plátnem pro řadu spoluprací, jen málokterá z nich vyniká tak jako dekonstruované provedení ze série ‚The Ten‘ od Virgila Abloha. Utilitární detaily na této kolaboraci jsou úhledně propojeny s klasickým barevným provedením.

2018 - Air Jordan 1 Retro High OG (Spider-Man Origin Story)

Poté, co se chicagský hrdina objevil v animovaném hitu Into the Spiderverse, vypustila značka Jordan model ‚Origin Story‘. Červené panely obsahovaly zásahy 3M ve stylu komiksových Ben-Day teček a jedinečný Swoosh vytvořený tak, aby připomínal Spider-Manův kostým.

2021 - druhé Retro AJKO

Air Jordan KO dostávají svou druhou sérii retrosérií o více než deset let později.

2021 - Air Jordan 1 Retro High Trophy Room Chicago

Díky laskavosti butiku s teniskami Marcuse Jordana se v roce 2021 objevily modely Trophy Room Chicagos. Tato ledová úprava červených svršků je inspirována údajným „zamrznutím“ proti MJ během All-Star zápasu NBA v roce 1985. Bota je také opatřena Jordanovým podpisem na patě a hvězdami, které se nacházejí v průsvitné podrážce.

2022 - Air Jordan 1 Retro High OG Lost and Found

Nejnovější pojetí chicagských vysokých bot. Toto vydání vychází z konceptu klasického páru Jordanů 85, který se ztratil v zásobách obchodu a po letech byl znovu objeven. Celá bota se vyznačuje zestárlými, vintage detaily, doplněnými o poškozený retro obal. Tento model a mnoho dalších najdete na našem eshopu.

Air Jordan
Nike Dunk
Nike Air Force 1
adidas YEEZY
New Balance
Přejít nahoru